Cudze chwalicie - swego nie znacie !

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 maja 2018
W piątek 11.05.2018r. grupa Koło Emerytów i Rencistów oraz Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w towarzystwie Pani Agnieszki Wawrzeń wybrało się na wycieczkę do niedaleko położonej miejscowości.
Chcąc być bardziej świadomym mieszkańcem małopolskich ziem, grupa postanowiła zacząć od Niepołomic.
Na cel obrany został Zamek w Niepołomicach, Planetarium oraz Izba Regionalna.
W zamku zwiedzający mieli szansę zobaczyć wystawę Sztuki Polskiej przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Krakowie w salach niepołomickiego zamku.
Sale I i II poświęcone zostały malarstwu pejzażowemu. Sale III oraz IV prezentują malarstwo rodzajowe. W salach V i VI prezentowane są portrety. Sala VII poświęcona została malarstwu religijnemu, mającemu znakomite tradycje w sztuce polskiej. W sali VIII eksponowane jest malarstwo historyczne, w których wyszczególnione są dwa wątki. Pierwszy odnosi się do dawnych dziejów Polski, z czasów Piastów i Jagiellonów. Drugi dotyczy czasów niewoli.
Kolejnym punktem wycieczki było znane w Niepołomicach Planetarium, popularyzujące wiedzę z zakresu astronomii, badań kosmosu oraz nauk fizycznych i przyrodniczych. Grupa uczestniczyła w prelekcji o słońcu, która urozmaicona została ciekawymi pokazami multimedialnymi oraz seansem w Planetarium.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Izbie Regionalnej. Poczęstowani zostaliśmy wyśmienitymi rogalami drożdżowymi oraz potężną dawką historii wypowiedzianej przez opiekuna tego miejsca. Mogliśmy oglądać wszystkie zebrane rekwizyty (niektóre dobrze znane uczestnikom wycieczki). Każdy miał możliwość zakupu drożdżówki. Rogale okazały się tak pyszne, że w kilka chwil zostały wykupione i niestety nie wystarczyło dla wszystkich chętnych.
Wycieczka okazała się wspaniałą propozycją poznania ciekawej historii naszego województwa. Dziękujemy za jej organizację Zarządowi: Koła Emerytów i Rencistów oraz Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Liczymy na kolejne historyczne wyprawy i kontynuację myśli przewodniej "Cudze chwalicie - swego nie znacie !"

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie