Grupa kolędnicza Pasterze z Koźlicy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Pastorałka, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie wśród mieszkańców Koźlicy pochodzi z XVIII wieku. Pieczołowicie przekazywana niezmienna w treści króluje w czasie Świąt Bożego Narodzenia.Jej oryginalny tekst został przekazany pani dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach przez pana Piotra Palucha-opiekuna zespołu. Sam pan Piotr gra w czasie pokazów na haligonce. Heligonka to jeden z najtrudniejszych i najstarszych typów akordeonów. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Zalicza się ją do kategorii instrumentów ludowych. To dzięki wielkiemu zaangażowaniu pana Piotra Palucha istnieje grupa kolędnicza "Pasterze z Koźlicy". Liczy ona siedem osób samych mężczyzn w różnym wieku: Daniel Paluch, Łukasz Świeczka, Robert Świeczka, Marcin Strzelecki, Eryk Drzewiecki i Piotr Guzik. "Pasterze z Koźlicy" występują z szopką w strojach przygotowanych własnych sumptem. Szopka wraz z kukiełkami z którą kolędowali od 1952 roku ówcześni założyciele: Jan Miernik, Lucjan Wojtaszek, Jan Wojtaszek, Adolf Strzelecki, Edward Micuda i Jan Strzygieł, została przekazana Muzeum Etnograficznemu w Krakowie, ponieważ stanowiły one wartość historyczną. Od 33 lat grupa uczestniczy w przeglądach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich grup kolędniczych odbywających się w Zielonkach, Miechowie, Chrzanowie i Bukowinie Tatrzańskiej. W swoich zbiorach posiada liczne dyplomy, wyróżnienia i podziękowania za podtrzymywanie tradycji. "Pasterze z Koźlicy" to ludzie różnych profesji, którzy swój wolny czas przeznaczają na wspólne spotkania, próby, przygotowania do występów. Wielką zaletą jest to, że "wciągają" w swoje szeregi młodych ludzi, przekazując im to czego sami nauczyli się od swoich pradziadów, dziadków i ojców. Wspólne kolędowanie daje dużo satysfakcji nie tylko mieszkańcom Koźlicy, którzy wiernie dopingują ich w czasie rywalizacji konkursowych, otwierają szeroko drzwi kiedy ich ulubieńcy chodzą z "dobrą nowiną o Narodzeniu Pana" z domu do domu, ale także mieszkańcom gminy w czasie wigilijnych spotkań, w Centrum Kultury i Promocji jak również poza granicami gminy. 

W XIV Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych Herody 2012 tylko pięć zespołów z dziewięciu zdobyło nominacje do prestiżowej imprezy w Bukowinie Tatrzańskiej. Przegląd odbył się w niedzielę 15 stycznia w Chrzanowie. W scenerii zimowej jak z bajki w mroźny niedzielny poranek wśród korowodów kolędników znaleźli się także nasi artyści z Koźlicy. 
Z kolędą do Chrzanowa przybyło w tym roku dziewięć grup: Herody z Nieporazu i Regulic, kolędnicy "Z gwiazdą" z Luszowic, Herody z Bolęcina, Herody z Maszkowa, kolędnicy ze Skawicy, Herody z Minogi, Pasterze z Koźlicy, Herody z Modlnicy oraz Pasterze z Tokarni. Po paradzie zespoły prezentowały się przed jury, w którym zasiadały trzy etnografki: przewodnicząca Teresa Marcinkowska, Elżbieta Porębska-Kubik oraz Agnieszka Oczkowska. Werdykt jury był następujący. Trzy równorzędne wyróżnienia oraz nominacje do udziału w 40 Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej zdobyli: Herody z Bolęcina, Herody z Modlnicy oraz Pasterze z Koźlicy. Z kolei wśród grup dziecięcych i młodzieżowych dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali kolędnicy "Z gwiazdą" z Luszowic i Herody z Nieporazu i Regulic. Te dwa zespoły pojadą do Podegrodzia koło Nowego Sącza na Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "Pastuszkowe kolędowanie". W dniach 9 - 11 luty 2012 roku odbył się Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach 40 Jubileuszowego Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Gminę Igołomia-Wawrzeńczyce w tym przeglądzie zaprezentowała grupa "Pasterze" z Koźlicy przedstawiając rolę pasterzy w ograniczonym regulaminowo czasie do 20 minut. W konkursie brało udział 56 grup kolędniczych z różnych stron Polski, przeważali górale. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, aby wytypować najlepszych, natomiast publiczność miała okazję zapoznania się z ciekawymi ludowymi zwyczajami. Po dokonaniu wnikliwej oceny komisja konkursu postanowiła przyznać "Pasterzom z Koźlicy" wyróżnienie w postaci dyplomu. Natomiast główną nagrodę równorzędnie zdobyły dwie grup: "herody" z Podegrodzia oraz grupa z Mordarki. Bukowina Tatrzańska przez te kilka dni tętniła karnawałowym życiem, radością i folklorem.

Artykuły

Przejdź do - 48 Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
10 lutego 2020

48 Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

W dniach 6-8.02.2020r. odbyły się przesłuchania grup kolędniczych podczas 48 Góralskiego Karnawału.

Nasza gminna reprezentacja czyli Pasterze z Koźlicy wyruszyli w sobotę tj. 08.02.2020r. wczesnym rankiem by przedstawić swoja Kolędę.

Czytaj więcej o: 48 Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
Przejdź do - 6 stycznia 2020r. odbył się XXII Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych HERODY 2020.
Przejdź do - 47 Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej
23 lutego 2019

47 Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej

W czwartek 14 lutego 2019r. jak co roku na Podhalu odbył się już po raz 47 Góralski Karnawał czyli Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.

Czytaj więcej o: 47 Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej
Przejdź do - XXI Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Herody 2019” w Chrzanowie
8 stycznia 2019

XXI Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Herody 2019” w Chrzanowie

W dniu 06.01.2019 r. Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie zorganizował XXI Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Herody 2019”.

Czytaj więcej o: XXI Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Herody 2019” w Chrzanowie
Przejdź do - Udział w II Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek
8 stycznia 2018

Udział w II Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek

Grupę Kolędniczą Pasterze z Koźlicy pod przewodnictwem Pana Piotra Palucha wystąpiła na scenie Przeglądu. Mogliśmy usłyszeć ich w repertuarze: "W Betejem sławnym” oraz „Dziecina mała”

 

Przejdź do - Jubileuszowy XX Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych "Herody 2018" w Chrzanowie

Jubileuszowy XX Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych "Herody 2018" w Chrzanowie

W dniu 06.01.2018 r. w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie odbył się jubileuszowy XX Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Herody 2018”.

Czytaj więcej o: Jubileuszowy XX Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych "Herody 2018" w Chrzanowie
Przejdź do - 45 Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej

45 Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej

11 stycznia 2017r. Grupa Kolędnicza „PASTERZE” po kwalifikacjach w Chrzanowie wzięła udział w 45 Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej.

Czytaj więcej o: 45 Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej
Przejdź do - Jubileusz 65-lecia Grupy Kolędniczej "PASTERZE"

Jubileusz 65-lecia Grupy Kolędniczej "PASTERZE"

21 stycznia 2017r. odbyło się spotkanie pod nazwą „Biesiada z kolędą” w Domu Ludowym w Koźlicy. Uroczystość ta była połączona z obchodami jubileuszu 65-lecia Grupy Kolędniczej „PASTERZE”.

Czytaj więcej o: Jubileusz 65-lecia Grupy Kolędniczej "PASTERZE"
Przejdź do -  XIX Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych  "HERODY 2017".

XIX Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych "HERODY 2017".

6 stycznia 2017r. w święto Trzech Króli liczna grupa mieszkańców z sołectwa Koźlica wyruszyła wraz z grupą kolędniczą Pasterze z Koźlicy do Chrzanowa na XIX Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych pod nazwą "HERODY 2017".

Czytaj więcej o: XIX Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych "HERODY 2017".
Przejdź do -  Grupa Kolędnicza "PASTERZE" z Koźlicy z wizytą na Odwiślu