Gminne obchody 160. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO.

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 stycznia 2023

Powstanie styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego 22 stycznia 2023r. w Gminie Igołomia-Wawrzeńczyce odbyły się uroczyste obchody pod patronatem Łukasza Smółki – Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Wojciecha Pałki – Starosty Krakowskiego oraz Józefa Rysaka – Wójta Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce, Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach, Stowarzyszenie Kreatywnie Aktywni, Szkoła Podstawowa w Igołomi, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Konrad Szymacha – Radny Powiatu Krakowskiego.

Uroczyste obchody rozpoczęły się od złożeniem kwiatów i zniczy przy grobie Powstańców Styczniowych na cmentarzu parafialnym w Igołomi przy warcie honorowej Harcerzy, przez członków Stowarzyszenia Kreatywnie Aktywni i Radnego Powiatu Krakowskiego Konrada Szymacha. Po czym w Kościele Parafialnym w Igołomi odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu uczestnicy w akompaniamencie Orkiestry Dętej Hejnał w Igołomi udali się pod pomnik Świętego Brata Alberta (uczestnika powstania styczniowego), gdzie kwiaty złożyli: Arkadiusz Wrzoszczyk – Wicestarosta Krakowski, Konrad Szymacha – Radny Powiatu Krakowskiego, Józef Rysak – Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce oraz Przemysław Matjas – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.

W drodze na dalsze uroczystości, które odbywały się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Igołomi, uczestnicy obchodów przy igołomskiej kuźni mogli oglądnąć rekonstrukcję pn. „Przekuwanie kos na sztorc”, którą zaprezentowali kowale z kuźni Pana Jacka Włodarczyka. Rekonstrukcja ta była inspirowana dziełem Artura Grottgera pt. „Kucie kos”. Przy kuźni odwiedzający mogli również spróbować tradycyjnej żołnierskiej grochówki. Obchody w Pałacu rozpoczęły się od uroczystego odśpiewania Hymnu przez wszystkich uczestników wydarzenia oraz chóru Carmen i harcerzy. Uroczystość  prowadziła p. Agnieszka Wawrzeń – Dyrektor CKiP w Igołomi-Wawrzeńczycach Kolejnym punktem programu była krótka lekcja historii, którą przeprowadził p. dr Krzysztof Tunia gospodarz Pałacu w Igołomi, który pokrótce przedstawił najciekawsze informacje dotyczące wybuchu i przebiegu Powstania Styczniowego na okolicznych terenach. To tu również odbyła się inauguracja laureatów konkursu plastycznego o Powstaniu Styczniowym, którego organizatorem było GCE w Igołomi. Oprawę muzyczną zapewnił koncert chóru Carmen oraz harcerzy działających przy Szkole Podstawowej w Igołomi, promujący wydanie najnowszej płyty pn. „Młodzi Powstańcom”. Piękne wykonanie patriotycznych pieśni niejedną osobę obecną na sali doprowadziły do wzruszenia.

 

Ostatnim punktem wydarzenia była premiera filmiku promującego Gminę Igołomia-Wawrzeńczyce. Film jest dostępny do obejrzenia pod adresem https://youtu.be/8QCpH_5h-G4
Realizatorem filmiku było Stowarzyszenie Kreatywnie Aktywni.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanym i obecność na Gminnych obchodach 160. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Kużnia przy pałacu parkowym - wykuwanie kos przez grupę rekonstrukcyjną

  Kużnia przy pałacu parkowym - wykuwanie kos przez grupę rekonstrukcyjną

 • Powiększ zdjęcie Kużnia przy pałacu parkowym - wykuwanie kos przez grupę rekonstrukcyjną

  Kużnia przy pałacu parkowym - wykuwanie kos przez grupę rekonstrukcyjną

 • Powiększ zdjęcie Kuźnia

  Kuźnia

 • Powiększ zdjęcie Pałac - miejsce uroczystości

  Pałac - miejsce uroczystości

 • Powiększ zdjęcie Zaproszeni goście

  Zaproszeni goście

 • Powiększ zdjęcie Rozpoczęcie uroczystosci przez dyr CKiP Agnieszkę Wawrzeń

  Rozpoczęcie uroczystosci przez dyr CKiP Agnieszkę Wawrzeń

 • Powiększ zdjęcie Przemowa Wójta Józefa Rysaka

  Przemowa Wójta Józefa Rysaka

 • Powiększ zdjęcie Przemowa Wicestarosty Krakowskiego Arkadiusza Wrzoszczyka

  Przemowa Wicestarosty Krakowskiego Arkadiusza Wrzoszczyka

 • Powiększ zdjęcie Panel historyczny dr Krzysztofa Tuni

  Panel historyczny dr Krzysztofa Tuni

 • Powiększ zdjęcie Panel historyczny

  Panel historyczny

 • Powiększ zdjęcie Koncert Gromady Zuchowej Szarotki oraz Chóru Carmen z GCE z Igołomi

  Koncert Gromady Zuchowej Szarotki oraz Chóru Carmen z GCE z Igołomi

 • Powiększ zdjęcie Gromada Zuchowa Szarotki

  Gromada Zuchowa Szarotki

 • Powiększ zdjęcie Chór Carmen

  Chór Carmen

 • Powiększ zdjęcie Przemowa Zastępcy Wójta Henryka Jończyka

  Przemowa Zastępcy Wójta Henryka Jończyka

 • Powiększ zdjęcie Prace laureatów konkursu plastycznego

  Prace laureatów konkursu plastycznego

 • Powiększ zdjęcie Prace laureatów konkursu plastycznego

  Prace laureatów konkursu plastycznego