Aktywne Stowarzyszenie w Stręgoborzycach (grudzień 2011 r.)

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej w Stręgoborzycach zajmuje się animacją rozwoju lokalnej społeczności, którego celem jest aktywizowanie i integrowanie środowiska lokalnego, budowanie świadomości obywatelskiej, promowanie miejscowości Stręgoborzyce i jej mieszkańców oraz wspieranie rozwoju kulturalnego i oświatowego. 

Poprzez podejmowane działania, prowadzone programy i realizowane projekty Stowarzyszenie dociera do wielu osób w gminie szerząc ideę prospołecznej zmiany w oparciu o motto "pomóżmy innym, aby pomogli sobie sami". Pierwsze fundusze Stowarzyszenie pozyskało w 2007 roku z Fundacji Wspomagania Wsi, dzięki czemu powstała świetlica środowiskowa i wyposażona pracownia komputerowa. Kolejnym etapem było poszerzenie oferty edukacyjno-integracyjnej dla mieszkańców. W 2009 r. pozyskano środki unijne z EFS, a w ramach programu PKOL realizowano projekt "W kręgu aktywnych", którego celem była integracja międzypokoleniowa mieszkańców wsi Stręgoborzyce i Żydów, podniesienie poziomu umiejętności pracy z komputerem, wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w życiu wsi i gminy, nabycie umiejętności interpersonalnych. W ramach projektu zorganizowano zajęcia komputerowe, zajęcia taneczne, a także wyjazd na spektakl do Opery Krakowskiej wraz ze spotkaniem integracyjnym. 
Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania "Małe projekty" złożony został wniosek na zadanie pn Targi produktów lokalnych Korony Północnego Krakowa "Smaki Korony". W ramach projektu zrealizowano to zadanie podczas IV Małopolskiego Święta Warzyw (4.09.2011 r.). Od marca 2009 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce we współpracy ze Stowarzyszeniem nawiązał kontakt z Bankiem Żywności w Krakowie. Bank Żywności jest organizacją pożytku publicznego, która poprzez inicjowanie, wspieranie i prowadzenie działalności społecznej dąży do zaspakajania podstawowych potrzeb żywnościowych najuboższych mieszkańców Małopolski i do niedopuszczenia do marnowania żywności. W ramach tego programu zostało objętych pomocą żywnościową 10 rodzin, oraz 12 osób samotnych, łącznie 70 osób z naszej gminy; w szczególności z powodu: ubóstwa, bezrobocia, wielodzietności, długotrwałej lub ciężkiej choroby. 
Już od stycznia 2012 r. rozpocznie się kolejny projekt unijny pt. "Aktywna integracja z kulturą" dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu zostanie zorganizowanych szereg działań aktywizujących kobiety i mężczyzn do rywalizacji na otwartym rynku pracy. Będą to zajęcia komputerowe, zajęcia doradztwa zawodowego, spotkania z psychologiem i wizażystą. Odbędzie się także wiele spotkań kulturalnych, które jednocześnie będą integrować wszystkich uczestników projektu tj. wyjazd do kina, teatru, opery, na wystawę czy organizacja spotkania z kabaretem. 
Stowarzyszenie podejmuje również współpracę z organizacjami pozarządowymi m.in. ze Stowarzyszeniem Korony Północnego Krakowa, które w swoim założeniu ma kultywowanie i wspieranie tradycji, zwyczajów, obrzędów lokalnych podkrakowskich wsi.