Dziękujemy za tegoroczne plony - Dożynki 2019 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 sierpnia 2019

W dniu 18.08.2019r. w kościele parafialny w Igołomi odbyła się uroczysta Msza Święta, która rozpoczęła świętowanie dożynkowe. Podczas Liturgii poświęcone zostały wieńce i złożone na ołtarzu dary: chleb i wino z sołectw należących do parafii.

W dalszych obrzędach dożynkowych mogliśmy uczestniczyć w Tropiszowie, gdzie KGW przy wsparciu OSP oraz lokalnych sponsorów ugościli każdego przybyłego gościa. Można było częstować się bogatą propozycją ciast i napojów gorących. Swoje kubki smakowe rozkoszować można było tradycyjnym leczo sporządzonym z warzyw uprawianych w Tropiszowie.

Dla dzieci przygotowano masę atrakcji: malowanie twarzy i ciała, skręcane balony, małe dmuchańce, pokaz dużych baniek mydlanych i taneczny festiwal przy tradycyjnych bańkach mydlanych, kolorowa wata, popcorn – to wszystko z myślą o najmłodszych.

Do dyspozycji gości był oczywiście sklepik oraz dania serwowane z grilla.

Oficjalne rozpoczęcie dożynek zainicjowała Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Tropiszowa Pani Lucyna Semper, która doceniła trud i poświęcenie wielu osób, dzięki którym uroczystość mogła dojść do skutku. Przedstawieni zostali tegoroczni gospodarze a w dalszej części uroczystości mogliśmy ich podziwiać dojących krowę – nowy nabytek Koła, który prowokował dużą liczbę uczestników imprezy do próby udojenia chociaż najmniejszej ilości. „Mućka” robiła wrażenie na każdym dziecku. Ich nie trzeba było namawiać do dojenia.

Część artystyczną uroczystości zapewniły dzieci ze Szkoły podstawowej w Tropiszowie, które zaprezentowały taniec krakowiaka.

Przewodnicząca Koła zachęcała wszystkich do wpisów w księdze pamiątkowej.

Swoją obecnością zaszczycili organizatorów: Wójt Gminy Pan Józef Rysak z małżonką, Zastępca Wójta Pan Henryk Jończyk z małżonką, Dyrektor szkoły w Tropiszowie Pani Magdalena Gudowska-Betta, Poseł na Sejm RP Pan Ireneusz Raś, Radny Powiatowy Pan Konrad Szymacha, Dyrekcja CKiP w Igołomi-Wawrzeńczycach , radni i sołtysi z gminy oraz lokalni sponsorzy.

Dla organizatorów tych dożynek ważny był każdy uczestnik, czego dowodem były przyśpiewki złożone z 72 zwrotek. „Obśpiewana” została większa część  znaczący uczestników uroczystości. Ze względów czasowych Panie z KGW nie zdołały zaśpiewać o każdym. Obiecały, że w kolejnych latach będą systematycznie dopisywać następne osoby.

Wielkie podziękowania dla organizatorów za chęci podtrzymywania wiejskich tradycji i trud organizacji tak atrakcyjnej uroczystości.

Kadra CKiP

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie