Grupa kolędnicza Pasterze z Koźlicy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Pastorałka, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie wśród mieszkańców Koźlicy pochodzi z XVIII wieku. Pieczołowicie przekazywana niezmienna w treści króluje w czasie Świąt Bożego Narodzenia.Jej oryginalny tekst został przekazany pani dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach przez pana Piotra Palucha-opiekuna zespołu. Sam pan Piotr gra w czasie pokazów na haligonce. Heligonka to jeden z najtrudniejszych i najstarszych typów akordeonów. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Zalicza się ją do kategorii instrumentów ludowych. To dzięki wielkiemu zaangażowaniu pana Piotra Palucha istnieje grupa kolędnicza "Pasterze z Koźlicy". Liczy ona siedem osób samych mężczyzn w różnym wieku: Daniel Paluch, Łukasz Świeczka, Robert Świeczka, Marcin Strzelecki, Eryk Drzewiecki i Piotr Guzik. "Pasterze z Koźlicy" występują z szopką w strojach przygotowanych własnych sumptem. Szopka wraz z kukiełkami z którą kolędowali od 1952 roku ówcześni założyciele: Jan Miernik, Lucjan Wojtaszek, Jan Wojtaszek, Adolf Strzelecki, Edward Micuda i Jan Strzygieł, została przekazana Muzeum Etnograficznemu w Krakowie, ponieważ stanowiły one wartość historyczną. Od 33 lat grupa uczestniczy w przeglądach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich grup kolędniczych odbywających się w Zielonkach, Miechowie, Chrzanowie i Bukowinie Tatrzańskiej. W swoich zbiorach posiada liczne dyplomy, wyróżnienia i podziękowania za podtrzymywanie tradycji. "Pasterze z Koźlicy" to ludzie różnych profesji, którzy swój wolny czas przeznaczają na wspólne spotkania, próby, przygotowania do występów. Wielką zaletą jest to, że "wciągają" w swoje szeregi młodych ludzi, przekazując im to czego sami nauczyli się od swoich pradziadów, dziadków i ojców. Wspólne kolędowanie daje dużo satysfakcji nie tylko mieszkańcom Koźlicy, którzy wiernie dopingują ich w czasie rywalizacji konkursowych, otwierają szeroko drzwi kiedy ich ulubieńcy chodzą z "dobrą nowiną o Narodzeniu Pana" z domu do domu, ale także mieszkańcom gminy w czasie wigilijnych spotkań, w Centrum Kultury i Promocji jak również poza granicami gminy. 

W XIV Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych Herody 2012 tylko pięć zespołów z dziewięciu zdobyło nominacje do prestiżowej imprezy w Bukowinie Tatrzańskiej. Przegląd odbył się w niedzielę 15 stycznia w Chrzanowie. W scenerii zimowej jak z bajki w mroźny niedzielny poranek wśród korowodów kolędników znaleźli się także nasi artyści z Koźlicy. 
Z kolędą do Chrzanowa przybyło w tym roku dziewięć grup: Herody z Nieporazu i Regulic, kolędnicy "Z gwiazdą" z Luszowic, Herody z Bolęcina, Herody z Maszkowa, kolędnicy ze Skawicy, Herody z Minogi, Pasterze z Koźlicy, Herody z Modlnicy oraz Pasterze z Tokarni. Po paradzie zespoły prezentowały się przed jury, w którym zasiadały trzy etnografki: przewodnicząca Teresa Marcinkowska, Elżbieta Porębska-Kubik oraz Agnieszka Oczkowska. Werdykt jury był następujący. Trzy równorzędne wyróżnienia oraz nominacje do udziału w 40 Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej zdobyli: Herody z Bolęcina, Herody z Modlnicy oraz Pasterze z Koźlicy. Z kolei wśród grup dziecięcych i młodzieżowych dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali kolędnicy "Z gwiazdą" z Luszowic i Herody z Nieporazu i Regulic. Te dwa zespoły pojadą do Podegrodzia koło Nowego Sącza na Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "Pastuszkowe kolędowanie". W dniach 9 - 11 luty 2012 roku odbył się Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach 40 Jubileuszowego Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Gminę Igołomia-Wawrzeńczyce w tym przeglądzie zaprezentowała grupa "Pasterze" z Koźlicy przedstawiając rolę pasterzy w ograniczonym regulaminowo czasie do 20 minut. W konkursie brało udział 56 grup kolędniczych z różnych stron Polski, przeważali górale. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, aby wytypować najlepszych, natomiast publiczność miała okazję zapoznania się z ciekawymi ludowymi zwyczajami. Po dokonaniu wnikliwej oceny komisja konkursu postanowiła przyznać "Pasterzom z Koźlicy" wyróżnienie w postaci dyplomu. Natomiast główną nagrodę równorzędnie zdobyły dwie grup: "herody" z Podegrodzia oraz grupa z Mordarki. Bukowina Tatrzańska przez te kilka dni tętniła karnawałowym życiem, radością i folklorem.

 

 

W roku 2022r. została wydana książka pt. „PASTERZE Z KOŹLICY”, której autorem jest Daniel Kübler. Można w niej znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania i wiele innych dotyczące ciekawej historii Grupy Kolędniczej PASTERZE z Koźlicy odnajdą Państwo w zamieszczonej publikacji pt. „PASTERZE z Koźlicy”.

 

Zapraszamy do bardzo ciekawej lektury opisującej piękną tradycję kolędowania.

 

- historia wraz ze zdjęciami założycieli, sprzed czterdziestu lat zdjęcia grupy

- co to są kantynki, heligonka

- stroje , maski z Koźlicy

- szopka

- osiągnięcia, dyplomy

- przebieg widowiska

- opis poszczególnych lalek, kukiełek

 

 

 

Artykuły

20 lutego 2024

Srebrna Rozeta dla Pasterzy z Koźlicy

"Oceniając kolejny Góralski Karnawał, trudno nie wyrazić satysfakcji. Obejrzeliśmy blisko 50 występów, z których większość to nie tylko część historyczno-obyczajowej prawdy, ale też wielokrotnie artystyczne przeżycie. Dotyczy to nie tylko treści wokalno-muzycznych i sposobu ich przedstawienia, ale nade wszystko ukazania klimatu poszczególnych obyczajów. Tej specyficznej, zbliżonej do źródła atmosfery, która przykuwa uwagę widowni. To zaś stwarza nadzieję na zainteresowanie się owymi treściami przez młodszych jej przedstawicieli, którzy to przesłanie kulturowe mogą podjąć i nieść w przyszłe czasy. Prężność ruchu folklorystycznego obserwowana w ostatnich dziesięcioleciach, szczególnie w południowej Polsce, sprawia, że ta nadzieja nie jest płonna".

Takimi słowami posumowała tegoroczny Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych Komisja.

Czytaj więcej o: Srebrna Rozeta dla Pasterzy z Koźlicy
Przejdź do - 51. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
13 lutego 2023

51. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

51. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczął się 9 lutego i trwał do 12 lutego. Dostarczając odwiedzającym moc atrakcji, humoru oraz wrażeń artystycznych. Przegląd grup kolędniczych odbywał się 11 lutego w godzinach porannych i trwał do późnego popołudnia.

Czytaj więcej o: 51. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
Przejdź do - LIV Miechowski oraz XXVI Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych 2024
22 stycznia 2024

LIV Miechowski oraz XXVI Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych 2024

13 stycznia 2024r. w Miechowie można było zobaczyć zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe, które są niezwykle ważnym elementem kultury ludowej, a kolędowanie i obrzędowość kolędnicza wpisują się w wielowiekową polską tradycję. 

 Nasi Pasterze z Koźlicy zdobywając III miejsce na LIV Miechowskim oraz XXVI Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych 2024,  otrzymali nominację do 52. „Góralskiego Karnawału” Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej.

Gratulujemy!

Przejdź do - 14 stycznia odbył się 53 Przegląd Grup Kolędniczych Miechów 2023
16 stycznia 2023

14 stycznia odbył się 53 Przegląd Grup Kolędniczych Miechów 2023

Jednym z ważnych celów Przeglądu Grup Kolędniczych jest ochrona, zachowanie i dokumentacja kolęd i pastorałek, charakterystycznych dla naszego regionu. Ich przypomnienie i przywrócenie naszemu społeczeństwu ma służyć także edukacji dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej o: 14 stycznia odbył się 53 Przegląd Grup Kolędniczych Miechów 2023
Przejdź do - Hej kolęda, kolęda ...
9 stycznia 2023

Hej kolęda, kolęda ...

Idealnie 6 stycznia 2023r. w święto Trzech Króli Grupa kolędnicza PASTERZE obchodziła Jubileusz 70 – lecia swojego powstania. Uroczystość jubilaci rozpoczęli mszą świętą w kościele parafialnym w Igołomi, gdzie padło wiele ciepłych słów i moc gorących życzeń. Zaproszenie do wspólnego świętowania tak zacnego jubileuszu otrzymali wszyscy mieszkańcy gminy Igołomia-Wawrzeńczyce za pośrednictwem FB.

Czytaj więcej o: Hej kolęda, kolęda ...
Przejdź do -  Jubileuszowy 50 Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
Przejdź do - Wyniki z LII Miechowskiego oraz XXIV Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych
21 stycznia 2022

Wyniki z LII Miechowskiego oraz XXIV Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych

16 stycznia w Domu Kultury w Miechowie zorganizowany został 52. Miechowski i 24. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych – to przegląd grup kolędniczych z województwa małopolskiego,

Czytaj więcej o: Wyniki z LII Miechowskiego oraz XXIV Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych
Przejdź do - Pasterze Z Koźlicy na V Gminny Wieczór Kolęd i Pastorałek
10 stycznia 2022

Pasterze Z Koźlicy na V Gminny Wieczór Kolęd i Pastorałek

W tym dniu zaproszeni goście oraz wszyscy obecni mieli niebywałą możliwość obejrzenia i wysłuchania całej Pastorałki. Pastorałki, która niezmiennie od 1952 roku przedstawiana jest przez dumę naszej gminy Grupę kolędniczą PASTERZE z Koźlicy. Powodem do dumy jest również fakt, że dzięki staraniom Stowarzyszenia Folklorystycznego KUŹNIA w roku 2021 w ramach programu EtnoPolska 2021- Stowarzyszenie otrzymało dotację na realizację zadania pt. Grupa Kolędnicza PASTERZE z Koźlicy. Dzięki temu projektowi mogliśmy oglądać odnowione lalki, a Panowie wystąpili w nowych kożuchach, baranicach, spodniach, butach.  Anioł także mógł się cieszyć z nowego stroju. W tym roku przypada piękny jubileusz, Jubileusz 70 - lecia „PASTERZY”.

Mamy nadzieję, że panujący, trudny czas pozwoli, byśmy w odpowiedni sposób mogli świętować uroczystość tak wyjątkowego Jubileuszu Pasterzy jeszcze w tym roku.

Przejdź do - 48 Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej
10 lutego 2020

48 Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

W dniach 6-8.02.2020r. odbyły się przesłuchania grup kolędniczych podczas 48 Góralskiego Karnawału.

Nasza gminna reprezentacja czyli Pasterze z Koźlicy wyruszyli w sobotę tj. 08.02.2020r. wczesnym rankiem by przedstawić swoja Kolędę.

Czytaj więcej o: 48 Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

Pliki do pobrania