Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

1 stycznia 2009 roku w hali sportowej w Zielonkach odbył się Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych.

Imprezę zorganizowało Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, a patronat nad Przeglądem objął Starosta Powiatu Krakowskiego oraz Wójt Gminy Zielonki. Wśród zaproszonych do udziału w imprezie znalazła się grupa kolędnicza "Pasterze" pana Piotra Palucha z Koźlicy Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce. Zespół ten jest laureatem wielu nagród.
Zanim rozpoczął się Przegląd, grupy kolędnicze przeszły w uroczystej paradzie z pod Urzędu Gminy w Zielonkach do hali sportowej. Tam nastąpiło otwarcie Przeglądu. Patronat medialny nad imprezą sprawowali: Telewizja Kraków, "Dziennik Polski" oraz Radio "Alfa". Należy pamiętać, że oryginalny tekst, który prezentowali aktorzy z Koźlicy powstał w roku 1836, kiedy to Polska znajdowała się pod zaborami. Młodzieńcy w godny i dostojny sposób zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wśród rekwizytów, które mieli ze sobą na scenie znalazła się piękna szopka wykonana przez pana Edwarda Micudę. Jest to druga szopka z 1974 roku. Pierwowzór szopki jaką posiadała grupa kolędnicza znajduje się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. A oto lista aktorów kultywujących tradycję z dziada pradziada:
Kuba- Jakub Świeczka
Maścibrzuch- Strzelecki Marcin
Furgoł- Daniel Paluch
Cedzimlek- Karol Paluch
Szufla-Robert Świeczka
Anioł-Piotr Guzik
Na instrumencie muzycznym heligonka- grał Pan Piotr Paluch opiekun 
Występ "Pasterzy" z Koźlicy zakończył się pełnym sukcesem. Grupa bardzo podobała się zgromadzonej w hali publiczności. Wyjazd do Zielonek był możliwy dzięki uprzejmości Wójta Gminy Igołomia- Wawrzeńczyce, który zapewnił zespołowi bezpłatny przejazd na imprezę. "Pasterze" otrzymali piękny dyplom oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie