II Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 stycznia 2018

Czas płynie bardzo szybko i nieubłaganie. W roku ubiegłym zapraszaliśmy na I Przegląd Kolęd i Pastorałek w gminie Igołomia - Wawrzeńczyce,  a w tym roku czyli 7 stycznia 2018r. spotkaliśmy się po raz drugi na Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Centrum Aktywności Wsi Tropiszów. Podobnie jak w zeszły roku gospodarzami uroczystości były panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tropiszowa oraz panowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Tropiszowa. Organizacji II Przeglądu Kolęd i Pastorałek podjęło się Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach, natomiast partnerem przedsięwzięcia był poseł na Sejm RP Pan Ireneusz Raś oraz Wójt Gminy Pan Józef Rysak.

Całość uroczystości poprowadzili wspólnie: dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach Agnieszka Wawrzeń oraz z-ca wójta Henryk Jończyk. Przegląd swoją obecnością zaszczycili zacni goście: Marek Pęk – Senator RP, Poseł na Sejm RP Ireneusz Raś, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Wojciech Kozak wraz z małżonką, Prezes Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych - Maria Łakoma, Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Józef Rysak, ksiądz proboszcz parafii Igołomia - Jan Jurczak, Przełożona Zgromadzenia Sióstr Albertynek z Igołomi – siostra Irmina, siostra Helena – katechetka, Prezes Gminnego Koła PSL – Andrzej Gurda, Przewodniczący Gminnego Koła PO – Konrad Szymacha, radni i sołtysi gminy, dyrektorzy placówek edukacyjnych, przedstawicielki KGW, OSP, oraz Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów nr 8, przedstawiciele stowarzyszeń działających w gminie.

Uroczystość była podzielona na dwie części: występy dzieci oraz występy dorosłych. W tegorocznej edycji Przeglądu udział wzięło łącznie 94 uczniów z całej gminy Igołomia - Wawrzeńczyce. Z roku na rok liczba uczestników rośnie. Festiwal, dzięki staraniom nauczycieli i dyrektorów placówek edukacyjnych, staje się powoli ważnym gminnym wydarzeniem kulturalnym.
Druga cześć to wykonania kolęd i pastorałek przez dorosłych uczestników, którzy występowali zarówna jako soliści jak i w zespole. Prezentowane były kolędy ludowe, góralskie oraz pastorałki.
To dzięki miłości wszystkich uczestników przeglądu do kultury, tradycji, muzyki i chęci dalszego jej przekazywania i pokazywania mogliśmy uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu. 

Przegląd uatrakcyjnił występ gwiazdy wieczoru pani Anny Kukawskiej z wykształcenia aktorki scen muzycznych i dziennikarki, wokalistki, konferansjerki, modelki. Znana z serialu „Policjantki i Policjanci” odtwórczyni roli st. sierż. Emilii Drawskiej. Pani Ania zaśpiewała minirecital Polskich Kolęd, zachęcając wszystkich przybyłych gości do wspólnego kolędowania.

Różnorodny program sprawiał, że koncert cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności. Wspólnemu kolędowaniu nie było końca. Nie ważne na wiek, płeć czy opcję polityczną wszyscy razem cieszyliśmy się z Narodzenia Pan. Duża ilość uczestników oraz przybyłych gości świadczyła o niesłabnącym zainteresowaniu uroczystością w naszej gminie i spełnieniu podstawowych celów przeglądu, jakimi są poznawanie bogatej polskiej tradycji kolędniczej, uwrażliwienie młodych ludzi na jej piękno, zainteresowanie kolędowaniem w naszej gminie, budzenie i rozwijanie zainteresowań oraz umiejętności muzycznych, kształtowanie przynależności do środowiska lokalnego i regionu oraz przygotowanie do publicznych wystąpień.

Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczali: pan Wojciech Kozak, pan Marek Pęk, pan Ireneusz Raś. Na zakończenie uroczystości goście wybrani przez panią Dyrektor Centrum Kultury i Promocji zaśpiewali 10 zwrotek kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, co spotkało się z głośnym aplauzem. Po zakończeniu części oficjalnej II Przeglądu Kolęd i Pastorałek Panie z KGW Tropiszów zaprosiły gości na smaczny poczęstunek, oraz kawę i ciasto.

LISTA UCZESTNIKÓW (gupa dzieci):
1. Przedszkole misia uszatka z Igołomi - „Lulajże Jezuniu”
2. Grupa przedszkolaków z Tropiszowa - „Hola, hola pasterze z pola”
3. Przedszkole Wawrzeńczyce - „Świeć gwiazdeczko świeć” oraz „Maleńka miłość"
4. Uczniowie kl. I-III Szkoły Podstawowej z Tropiszowa -  „Gore gwiazda Jezusowi”
5. Uczennica klasy III – Szkoły Podstawowej z Igołomi Nadia Włodarczyk - "Czy jesteś gotów na przyjście Pana"
6. Uczniów Szkoły Podstawowej z Dobranowic - „Aniołowie biali” oraz „Jestem tu by wielbić”
7. Uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej z Tropiszowa - Paulina Świeczka z chórekiem - „Lulajże Jezuniu”
8. Uczeń Szkoły Podstawowej w Igołomi – Damian Głowa w repertuarze „Do góry nogami”
9. Chór Carmen z Igołomi - „Było tak bardzo ciemno"
10. Kinga Kaczmarczyk ze Szkoły Podstawowej w Dobranowicach przy akompaniamencie Pana Piotra Bartosika - „Mario czy ty wiesz” oraz „Dla niego cały świat”

LISTA UCZESTNIKÓW (gupa dorosłych):
1. Koło Gospodyń Wiejskich z Tropiszowa - „Od serca do ucha”
2. Koło Gospodyń Wiejskich z Igołomi - „Do szopy hej pasterze"
3.Grupa śpiewacza Zofipolanki - „Powstań Dawidzie” oraz „Dnia Jednego o północy”
4. Grupę Kolędniczą Pasterze z Koźlicy pod przewodnictwem Pana Piotra Palucha - „W Betejem sławnym” oraz „Dziecina mała”
5. Grupa śpiewacza Alebabki - „Nojpinknijszo nocko”
6. Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów nr 8 wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Igołomi-Wawrzeńczycach - „Pójdźmy wszyscy do stajenki”
7. Lidia Szopa z muzyką Kopiénioki -  „Przy onej górze”
8. Daniel Kübler  z muzyką Kopiénioki -  „Powiedzcie pasterze mili”

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie