Festiwal Folkloru Polskiego SABAŁOWE BAJANIA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

       W dniach 10 -14 sierpnia 2016 roku w Bukowinie Tatrzańskiej po raz 50 odbywał się Festiwal Folkloru Polskiego SABAŁOWE BAJANIA, podczas których przeprowadzono równolegle konkursy gawędziarzy, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, drużbów i starostów weselnych.

W Festiwalu udział wzięło około 350. wykonawców, którzy byli oceniani przez komisję w składzie: mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog,  dr Artur Czesak – językoznawca, mgr Benedykt Kafel – etnograf, mgr Dorota Majerczyk – etnolog, dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy. W czasie przesłuchań konkursowych można było zobaczyć ubiory ludowe, tradycyjne instrumenty oraz usłyszeć śpiew i muzykę z różnych regionów Polski, oraz wysłuchać wiele wartościowych poznawczo i moralnie gawęd. Godne podkreślenia jest to, że śpiewacy soliści prezentowali repertuar sięgający do najstarszych źródeł.
       W Sabałowych Bajaniach wystąpili reprezentujący Ziemię Krakowską przedstawiciele Zespołu Regionalnego KOPIENIACY z Igołomi: Kobieca Grupa Śpiewacza „Z KUŹNI”, Lidia Szopa (śpiew solowy) i Daniel Kübler (śpiew solowy). Do udziału w Festiwalu zostali oni wytypowani na regionalnych eliminacjach, które miały miejsce w Szczurowej (Krakowski Wianek). Zarówno Grupa Śpiewacza „Z KUŹNI” jak i Daniel Kübler zdobyli II miejsca w swoich kategoriach.

Festiwal Sabałowe Bajania był okazją do wymiany doświadczeń i poglądów. I chociaż uczestnicy różnili się strojem, gwarą i muzyką, to łączyło ich jedno - umiłowanie tradycji, ojczyzny i ojcowizny.

                                                                                                                                                                                                                                                     Daniel Kübler

 

Fotografie: Wojciech Kubina

Źródło: https://www.facebook.com Bukowiańskie Centrum Kultury – Dom Ludowy

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie