Pasterze z Koźlicy w Chrzanowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

6 stycznia 2015r. w święto Trzech Króli liczna grupa mieszkańców gminy Igołomia-Wawrzeńczyce wyruszyła wraz z grupą kolędniczą Pasterze z Koźlicy do Chrzanowa.

W miejscowości tej już po raz trzeci zorganizowany został widowiskowy Orszak Trzech Króli. Z Placu Tysiąclecia uczestnicy przeszli na pasaż za MOKSiR, a potem na rynek do symbolicznego Betlejem. Orszak Trzech Króli, zorganizował MOKSiR w Chrzanowie przy współpracy Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo na Jurze" i parafii Św. Mikołaja w Chrzanowie. Orszak kończył trwający miesiąc Chrzanowski Jarmark Bożonarodzeniowy. Najpierw widzowie zobaczyli jasełka wystawione na scenie przed domem kultury. Potem barwny orszak wyruszył na pasaż za MOKSiR. Prowadził go kolędnik z gwiazdą. Tuż za nim konno jechali trzej królowie: Kacper, Melchior i Baltazar W orszaku znalazły się także grupy kolędnicze zaproszone na XVII Przegląd Grup Kolędniczych z całej Małopolski. "Herody". 
W piękne styczniowe popołudnie licznie zebrani na chrzanowskim rynku, a wśród nich grupa seniorów mogli zobaczyć kilkudziesięciu jeźdźców w strojach kawalerzystów, powstańców styczniowych i górali. Przyjechali z różnych stron Małopolski, by zaprezentować się podczas widowiska w Chrzanowie. Nie zabrakło także bryczek, które urozmaicały korowód. Wielu z nich na tą okazje przygotowało dla dzieci specjalne stroje lub przynajmniej królewskie korony. Na scenie trzej królowie złożyli pokłon i dary świętej rodzinie przy symbolicznym Betlejem. W tym roku w rolę Józefa, Maryi i Jezusa wcielili się państwo Szczurek z synem Leosiem Całe widowisko związane z orszakiem trzech króli trwało około godziny. Dodatkową atrakcją chrzanowskiego orszaku Trzech Króli był udział grup kolędniczych z Małopolski. Kolędnicy swoimi strojami ubarwili orszak, ponadto turoń czy diabeł, którzy zaczepiali przechodniów, wzbudzali uśmiech i zainteresowanie chrzanowian. Krótkie prezentacje grup kolędniczych zakończyły spotkanie na rynku. Potem kolędników można było oglądać na przeglądzie zorganizowanym w sali teatralnej MOKSiR. Dziękujemy Grupie Kolędniczej Pasterze z Koźlicy a szczególnie panu Piotrowi Paluchowi za kultywowanie tradycji, przekazywanie tekstów o kolędowania z roku 1952 pokoleniom młodzieży, zaangażowanie. 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie