Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach

Wielki sukces KGW Wawrzeńczyce w finale Festiwalu Piosenki Ranczerskiej "Wikowyjce"

13 czerwca 2014r. w miejscowości Przysiek koło Torunia odbył się półfinał III Festiwalu Piosenki Ranczerskiej Wilkowyjce 2014. 

Dyrektorem całego przedsięwzięcia był Piotr Pręgowski, a organizatorami było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przegląd ten miał charakter otwartego konkursu ogólnopolskiego. W jury zasiadali aktorzy z serialowego "Rancza" oraz przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa - p. Katarzyna Zapora, ARiMR na czele z dyrektorem oddziału toruńskiego - p. Andrzejem Owcarzem. 
Gminę Igołomia-Wawrzeńczyce, a zarazem LGD Korona Północnego Krakowa reprezentowały trzy grupy: Alebabki w kategorii piosenka, KGW Wawrzeńczyce w kategorii kulinaria oraz Panie: Magdalena Chmielek, Monika Kluch (pracownicy CKiP), Zofia Sasnal, w kategorii rękodzieło. 
Do dalszej rywalizacji przeszły Panie z KGW Wawrzeńczyce zajmując III miejsce w kategorii kulinaria oraz Panie Zofia Sasnal, Magdalena Chmielek, Monika Kluch zajmując II miejsce w kategorii rękodzieło. 
Atmosfera była cudowna, oprócz "zdrowej" rywalizacji można było dobrze pobawić się przy dźwiękach ludowych przyśpiewek, skosztować potraw regionalnych oraz nacieszyć oko piękną stylizowaną modą regionalną. Wrażenia nie do opisania, a wspomnienia zapisane głęboko w pamięci wszystkich półfinalistów. 
Po krótkim oddechu półfinalistki zaczęły z wielkim zapałem przygotowywać się do wielkiego Finału licząc po cichu na miejsca na podium. Finał odbył się 27 czerwca 2014 r. w Kikole (pow. Lipnowski ponad 400 km od Krakowa). Honorowy patronat nad finałem objął Janusz Piechociński - Wicepremier i Minister Gospodarki. Pomysł promowania przedsiębiorczości wsi gorąco poparł od pierwszej edycji festiwalu starosta lipnowski - Krzysztof Baranowski. Finalistki poprzez przygotowaną degustację potraw oraz pokaz wyrobów rękodzielniczych promowały gminę Igołomia-Wawrzeńczyce, a zarazem LGD Korona Północnego Krakowa na profesjonalnej scenie przy udziale ogromnej liczby publiczności. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się nie lada talentem, oryginalnością i przebojowością. Ten kto nie mógł przyjechać i kibicować na miejscu w Kikole mógł zobaczyć swoich ulubionych aktorów i uczestników konkursu podczas kilku relacji na żywo z Festiwalu Piosenki Ranczerskiej emitowanych przez TVP1. 
Panie z KGW Wawrzeńczyce przygotowały swoje sztandarowe danie "kociołek warzywny", który rozszedł się wśród publiczności w mgnieniu oka. Oprócz tego panie przygotowały: paprykę faszerowaną, pieczone pierogi, sałatkę z brokuła, ciasteczka z dynią, ciasteczka z płatkami owsianymi, koszyczek drożdżowy z grzybkami, nalewki cytrynową oraz z płatków róży. Do namiotu KGW Wawrzeńczyce oprócz szacownego jury zawitał także Wicepremier Janusz Piechociński, którego panie zaprosiły na MŚW w Pobiedniku Wielkim. Wśród pomysłów na prozdrowotne potrawy w namiocie pan KGW Wawrzeńczyce królował optymizm i radość. Wiele osób ze świata telewizji i polityki właśnie te ,,produkty" w dzisiejszych czasach ceni najbardziej. A wracając do kulinariów to smaki małopolskiej ziemi zaskoczyły wszystkich zebranych gości. 
W finale klasyfikacja w kategorii "Gotuję prozdrowotnie- sięgamy po przepisy regionalne" miejsca były następujące: 
I miejsce - Koło Gospodyń Sumin (woj. pomorskie) 
II miejsce - KGW w Wawrzeńczycach (woj. małopolskie, gmina Igołomia- Wawrzeńczyce) 
III miejsce - Klub "Niteczka" Gogolin Karłubiec (woj. opolskie) 
Byliśmy grupą, która musiała przebyć najdalszą drogę, aby dojechać na finał, ale mimo zmęczenia i długiej podróży wszyscy uczestnicy bardzo mile wspominają tą przygodę. 
W tym miejscu należy podziękować panu Wójtowi Gminy Józefowi Rysakowi za wielkie wsparcie finansowe, bez którego wyjazdy na Festiwal były by niemożliwe. 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie