Środki Narodowego Centrum Kultury zdobyte.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
22 marca 2022

NA WESELE MOM CAS. Z tradycji weselnych w Krakowskiem – to tytuł projektu złożonego przez Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach do programu EtnoPolska 2022, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury. Na realizację zadania CKiP otrzymał dotację wynoszącą 36 000 złotych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022.

W ramach zadania, zaplanowano przeprowadzenie cyklu warsztatów dotyczących kobiecych nakryć głowy w stroju ludowym, wytwarzania kurek weselnych oraz czepków weselnych, stanowiących zapomniany, niegdyś powszechny element stroju ludowego, od którego biorą nazwę znane wszystkim oczepiny. W ramach projektu zostaną również przeprowadzone wywiady z mieszkańcami gminy i regionu, które pozwolą ustalić żywotność zwyczaju obrzucania państwa młodych kurkami weselnymi, i będą stanowiły podstawę do opracowania broszury podsumowującej nasz projekt. Do broszury dołączona będzie płyta CD z dawnymi pieśniami oczepinowymi wykonanymi przez zaproszonych solistów i grupy śpiewacze z regionu. Uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy zaprosimy do udziału w konkursie plastycznym, którego przedmiotem będą kurki weselne, zaś wszystkich zainteresowanych warsztatami już teraz serdecznie na nie zapraszamy! O wszystkich szczegółach będziemy informować na stronie internetowej CKiP oraz na naszym Facebooku.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2022.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie