Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach

Stowarzyszenie Folklorystyczne "Kuźnia"

Stowarzyszenie Folklorystyczne "Kuźnia" zostało założone 3 sierpnia 2014 roku przez grupę ludzi, którzy chcą nie tylko zachować i podtrzymywać ginące tradycje, zwyczaje, tańce i mowę naszych przodków, nie tylko przedstawiać i mówić o już zapomnianych przez ludzi zwyczajach, obrzędach ludowych. Chcąc przede wszystkim wzbudzić wśród ludzi szacunek do kultury ludowej, którą przez wieki tworzyli nasi dziadowie i będziemy się starali przekonać wszystkich, że folklor nie jest czymś, czego można się tylko wstydzić. Wręcz odwrotnie! Folklorem można się zachwycić i z podniesioną głową, z uśmiechem na twarz bawić się i cieszyć, poznając i kultywując piękną część naszej: tropiszowskiej, wawrzynieckiej, igołomskiej, krakowskiej, proszowskiej część naszej, polskiej kultury!

Cele Stowarzyszenia realizujemy między innymi poprzez:
- mecenat ideowy nad twórcami kultury wsi, zespołami i animatorami życia kulturalnego w środowisku wiejskim,
-pomoc w tworzeniu nowych grup twórczych oraz opieka nad już istniejącymi na wsi,
- gromadzenie dokumentacji zjawisk odchodzących: obrzędów ludowych, unikalnych dziedzin rękodzieła ludowego, ginących zawodów oraz tradycyjnych wyrobów kulinarnych oraz folkloru muzycznego,
-otaczanie opieką instruktorska i warsztatową twórców i animatorów życia kulturalnego wsi,
- organizację kursów edukacyjnych, zajęć, szkoleń, imprez, obozów szkoleniowych i turystycznych oraz innych działań dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

 

19 lutego 2017 roku odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków Stowarzyszenia Folklorystycznego Kuźnia, na którym dokonano wyboru nowych władz Stowarzyszenia: Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

Skład nowego Zarządu:

Daniel Kübler - prezes zarządu
Tomasz Migdał - wiceprezes zarządu
Konrad Szymacha - skarbnik
Sandra Jazgar - sekretarz
Józefa Wawrzeń - członek zarządu
Zuzanna Stawinoga - członek zarządu
Joanna Maj-Żabicka - członek zarządu

Komisja Rewizyjna:

Ewa Paluch
Grażyna Pinkowska
Krystyna Lipowiecka

 

 

Przy Stowarzyszeniu Folklorystycznym działa  Zespół Kopiénioki (czyt. kopinioki) z Igołomi

Zespół składa się z muzyki (tak jeszcze całkiem niedawno określano zespoły muzyków ludowych, kapele, orkiestry grające np. na weselach), męskiej grupy śpiewaczej powstałej w 2016 roku i solistów śpiewaków. Muzyka prezentuje tradycyjny skład z końca XIX wieku, kiedy do skrzypiec, sekundy i basów dołączył klarnet. Nazwa Kopiénioki bierze się od miana, jakim określano lud zamieszkujący ziemie w pasie od Słomnik do Koszyc, które jeszcze 100 lat temu znajdowały się pod zaborem rosyjskim w granicach Królestwa Kongresowego. Bardzo popularne i prawdopodobnie najprawdziwsze tłumaczenie pochodzenia tej nazwy wiąże się z rosyjską monetą – kopiejką. Z kolei Oskar Kolberg ani słowem nie wspomina o kopiejkach, a etymologię wyrazu wywodzi albo od kopieniaka, czyli płaszcza służącego do ochrony przed deszczem, który z XVI-wiecznej mody szlacheckiej mógł w tych okolicach trafić pod strzechy, lub też od licznych kóp zbóż, albo od kopania urodzajnych ziem, na których owe zboża rosły. Bez wątpienia można jednak stwierdzić, że Kopiéniokami nazywani byli mieszkańcy naszych ziem przez ludność zamieszkującą sąsiednią Galicję. Nazwa Kopiénioki, chociaż prześmiewcza i powstała w wyniku rozbiorów i wprowadzenia nowej monety, pozostaje jeszcze w świadomości najstarszego pokolenia, urodzonego przed II wojną światową oraz w mniejszym stopniu wśród młodszych pokoleń. Oddzielenie ziemi proszowskiej (do której, jak śmiem twierdzić, nadal należymy, a jedynie za sprawą decyzji administracyjnych zostaliśmy z niej niejako wykluczeni) od Krakowa poskutkowało nawet tym, że najstarsze pokolenie nie uznaje siebie jako Krakowiaków (mieszkańców Ziemi Krakowskiej, nie samego Krakowa) a właśnie określa siebie i swoich przodków  mianem Kopiénioków, zaś obszar na którym mieszkali definiują jako Kopiéniów i czynią to bez żadnych oznak wstydu wynikającego z tego, że ich dziadkowie płacili kopiejkami.  Niech nazwa Kopiénioki przypomina o historii, o roku 1809, w którym nasze ziemie znajdujące się dotychczas pod zaborem austriackim przeszły pod panowanie Rosjan. Niech nie daje zapomnieć o skutkach zerwania odwiecznych kontaktów z pobliskim Krakowem, które miały swoje odbicie choćby w odświętnym stroju ludowym. Niech nie daje zapomnieć kim byli nasi przodkowie i z jakiéj my ziémi wyrośli. Niech dzięki zespołowi brzmią pieśni i melodie, które z upodobaniem grali i śpiewali nasi przodkowie na zmówinach, na weselach,  na muzykach (potańcówkach), na kolędzie, w polu, przy pasieniu, przy kołysce i przy trumnie. Na każdym etapie życia. Zawsze.

 

Skład zespołu:

Magdalena Migas – klarnet, śpiew
Daniel Kübler – skrzypce, trąbka, heligonka, śpiew
Marcin Głowa – skrzypce, śpiew
Piotr Paluch – basy, śpiew

Lidia Szopa - śpiew
Tomasz Migdał – akordeon, śpiew
Krystian Jędrszczyk – śpiew

Skład zespołu 2019:

Daniel Kübler - skrzypce, trąbka, heligonka, śpiew
Marcin Głowa – skrzypce, śpiew
Piotr Paluch – basy, śpiew
Lidia Szopa - śpiew

Joanna Motylska - śpiew
Weronika Paluch - śpiew
Krystian Jędrszczyk – śpiew

 

 

 

 

Artykuły

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-08-17 15:04przez:
Opublikowano:0000-00-00 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach
Odwiedziny:13746

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.