Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Kochamy CKiP

Ferie z CKiP

Święto Narodowe

I miejsce na Dożynkach Powiatu Krakowskiego

Orkiestra Hejnał w Przegini

Dzień dziecka w CKiP dla najmłodszych

Odlotowe wakacje z CKiP 2019 r.

Nasi aktywni seniorzy

Promocja

Wycieczka KGW

Budynek CKiP

Zegar słoneczny

Grupa kolędnicza Pasterze z Koźlicy

Pastorałka, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie wśród mieszkańców Koźlicy pochodzi z XVIII wieku. Pieczołowicie przekazywana niezmienna w treści króluje w czasie Świąt Bożego Narodzenia.Jej oryginalny tekst został przekazany pani dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach przez pana Piotra Palucha-opiekuna zespołu. Sam pan Piotr gra w czasie pokazów na haligonce. Heligonka to jeden z najtrudniejszych i najstarszych typów akordeonów. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Zalicza się ją do kategorii instrumentów ludowych. To dzięki wielkiemu zaangażowaniu pana Piotra Palucha istnieje grupa kolędnicza "Pasterze z Koźlicy". Liczy ona siedem osób samych mężczyzn w różnym wieku: Daniel Paluch, Łukasz Świeczka, Robert Świeczka, Marcin Strzelecki, Eryk Drzewiecki i Piotr Guzik. "Pasterze z Koźlicy" występują z szopką w strojach przygotowanych własnych sumptem. Szopka wraz z kukiełkami z którą kolędowali od 1952 roku ówcześni założyciele: Jan Miernik, Lucjan Wojtaszek, Jan Wojtaszek, Adolf Strzelecki, Edward Micuda i Jan Strzygieł, została przekazana Muzeum Etnograficznemu w Krakowie, ponieważ stanowiły one wartość historyczną. Od 33 lat grupa uczestniczy w przeglądach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich grup kolędniczych odbywających się w Zielonkach, Miechowie, Chrzanowie i Bukowinie Tatrzańskiej. W swoich zbiorach posiada liczne dyplomy, wyróżnienia i podziękowania za podtrzymywanie tradycji. "Pasterze z Koźlicy" to ludzie różnych profesji, którzy swój wolny czas przeznaczają na wspólne spotkania, próby, przygotowania do występów. Wielką zaletą jest to, że "wciągają" w swoje szeregi młodych ludzi, przekazując im to czego sami nauczyli się od swoich pradziadów, dziadków i ojców. Wspólne kolędowanie daje dużo satysfakcji nie tylko mieszkańcom Koźlicy, którzy wiernie dopingują ich w czasie rywalizacji konkursowych, otwierają szeroko drzwi kiedy ich ulubieńcy chodzą z "dobrą nowiną o Narodzeniu Pana" z domu do domu, ale także mieszkańcom gminy w czasie wigilijnych spotkań, w Centrum Kultury i Promocji jak również poza granicami gminy. 

W XIV Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych Herody 2012 tylko pięć zespołów z dziewięciu zdobyło nominacje do prestiżowej imprezy w Bukowinie Tatrzańskiej. Przegląd odbył się w niedzielę 15 stycznia w Chrzanowie. W scenerii zimowej jak z bajki w mroźny niedzielny poranek wśród korowodów kolędników znaleźli się także nasi artyści z Koźlicy. 
Z kolędą do Chrzanowa przybyło w tym roku dziewięć grup: Herody z Nieporazu i Regulic, kolędnicy "Z gwiazdą" z Luszowic, Herody z Bolęcina, Herody z Maszkowa, kolędnicy ze Skawicy, Herody z Minogi, Pasterze z Koźlicy, Herody z Modlnicy oraz Pasterze z Tokarni. Po paradzie zespoły prezentowały się przed jury, w którym zasiadały trzy etnografki: przewodnicząca Teresa Marcinkowska, Elżbieta Porębska-Kubik oraz Agnieszka Oczkowska. Werdykt jury był następujący. Trzy równorzędne wyróżnienia oraz nominacje do udziału w 40 Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej zdobyli: Herody z Bolęcina, Herody z Modlnicy oraz Pasterze z Koźlicy. Z kolei wśród grup dziecięcych i młodzieżowych dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali kolędnicy "Z gwiazdą" z Luszowic i Herody z Nieporazu i Regulic. Te dwa zespoły pojadą do Podegrodzia koło Nowego Sącza na Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "Pastuszkowe kolędowanie". W dniach 9 - 11 luty 2012 roku odbył się Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach 40 Jubileuszowego Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. Gminę Igołomia-Wawrzeńczyce w tym przeglądzie zaprezentowała grupa "Pasterze" z Koźlicy przedstawiając rolę pasterzy w ograniczonym regulaminowo czasie do 20 minut. W konkursie brało udział 56 grup kolędniczych z różnych stron Polski, przeważali górale. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, aby wytypować najlepszych, natomiast publiczność miała okazję zapoznania się z ciekawymi ludowymi zwyczajami. Po dokonaniu wnikliwej oceny komisja konkursu postanowiła przyznać "Pasterzom z Koźlicy" wyróżnienie w postaci dyplomu. Natomiast główną nagrodę równorzędnie zdobyły dwie grup: "herody" z Podegrodzia oraz grupa z Mordarki. Bukowina Tatrzańska przez te kilka dni tętniła karnawałowym życiem, radością i folklorem.

 

 

W roku 2022r. została wydana książka pt. „PASTERZE Z KOŹLICY”, której autorem jest Daniel Kübler. Można w niej znaleźć odpowiedzi na poniższe pytania i wiele innych dotyczące ciekawej historii Grupy Kolędniczej PASTERZE z Koźlicy odnajdą Państwo w zamieszczonej publikacji pt. „PASTERZE z Koźlicy”.

 

Zapraszamy do bardzo ciekawej lektury opisującej piękną tradycję kolędowania.

 

- historia wraz ze zdjęciami założycieli, sprzed czterdziestu lat zdjęcia grupy

- co to są kantynki, heligonka

- stroje , maski z Koźlicy

- szopka

- osiągnięcia, dyplomy

- przebieg widowiska

- opis poszczególnych lalek, kukiełek

 

 

 

Artykuły

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2015-08-17 14:59przez:
Opublikowano:2015-08-17 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach
Odwiedziny:8703

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.