Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach

Prezentacja stołów Bożonarodzeniowych

28 listopada 2014r. w siedzibie Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie na Placu Szczepańskim odbyła się prezentacja tradycyjnych stołów bożonarodzeniowych.

Organizatorem przedsięwzięcia był Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie z Bohdanem Laskoszem na czele, we współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach w ramach realizacji programu "Małopolska Nasz Region Nasza Szansa". Honorowymi gośćmi byli: Andrzej Harężlak - Wicewojewoda Małopolski, Zbigniew Tomaszek - Z-ca Dyrektora MODR w Karniowicach, Maria Łakoma W-ce Prezes Zarządu Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Mariusz Jabłoński - Małopolska Agencja Rynku Rolnego, Krystyna Janecka - członek Małopolskiej Izby Rolniczej, Iwona Szablińska Z-ca Dyrektora OR KRUS w Krakowie, Józef Bukowski - prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, Józef Rysak - Wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. 
Potrawy świąteczne zostały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z gmin: Gdów, Niepołomice, Krzeszowice, Proszowice, Trzyciąż, Biskupice, Iwanowice, Wiśniowa oraz Igołomia-Wawrzeńczyce. Naszą gminę reprezentowało KGW Dobranowice, które przygotowało prawdziwe, tradycyjne potrawy i wypieki. Wśród nich były: karp w galarecie, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, śledzie z cebulą, kasza z suszonymi owocami, koci lament, kluski parzone z powidłami, zupa grzybowa z grzankami, barszcz czerwony z uszkami, kompot z suszu oraz strucle z makiem i powidłami. Na stole nie zabrakło białych haftowanych obrusów, opłatka oraz świątecznego stroika. Był także "bijok" nawiązujący do tradycji, który wzbudził zainteresowanie wielu uczestników uroczystości. 
Świątecznie udekorowane stoły oraz tradycyjne potrawy oceniała komisja, która po burzliwych naradach uhonorowała wszystkie KGW wyróżnieniami w formie nagród pieniężnych i rzeczowych oraz okolicznościowymi dyplomami. Panie z KGW Dobranowice na czele z przewodniczącą panią Marią Jagłą zostały wyróżnione przez panią Marię Łakomą za kultywowanie tradycji. 
Po części oficjalnej nastąpiło wspólne kolędowanie przy akompaniamencie Kapeli Ludowej z Woli Zabierzowskiej "Wolanie", wymiana doświadczeń kulinarnych. 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie