Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach

Jubileusz 10 lecia grupy śpiewaczej ALEBABKI

7 września 2020

5 września 2020r. Grupa śpiewacza ALEBABKI obchodziła Jubileusz 10-lecia swojego istnienia.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji Zespołu w kościele parafialnym w Igołomi. Dalsza część uroczystości odbyła się w siedzibie OSP Igołomia-Zofipole, KGW. Wśród zaproszonych gości byli: Wójt Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce Pan Józef Rysak wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy Pan Stefan Nawrot, Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Igołomi-Wawrzeńczycach Pani Agnieszka Wawrzeń z pracownikami, Radna i sołtys Igołomi Pani Zuzanna Stawinoga, przedstawiciel OSP Pan Henryk Bulanda, księża z parafii ks. proboszcz Jan Jurczak, ks. wikary Michał Widła oraz siostra Helena. Jubilaci przygotowali piękne podziękowania za wszystkie lata dla hojnych sponsorów na których jak sami mówią zawsze mogą liczyć, a są nimi: Wójt Gminy Pan Józef Rysak,  Państwo Danuta i Jan Góra, Pani Barbara Pacula, Państwo Halina i Leszek Bętkowscy, Pan Maciej Minor, Pani Elżbieta Nowak, Pani Zuzanna Stawinoga, Pani Barbara Szałkowicz – Dziób. Podziękowania za owocną współpracę otrzymało również Centrum Kultury i Promocji oraz OSP Igołomia-Zofipole. Po części oficjalnej historię powstania jak i sukcesy Zespołu przedstawił  opiekun – mentor Zespołu Pan Tomasz Migdał, a Alebabki urozmaicały ją śpiewem. Grupa usłyszała wiele ciepłych słów i podziękowań od włodarza gminy jak również przewodniczącego rady gminy i życzenia dalszych sukcesów. Jubilaci dalszą część swojego święta uczcili śpiewając i biesiadując przy wspólnym stole.

Dziękujemy Zespołowi za ich oddanie, poświęcenie, pielęgnowanie tradycji polskiej wsi, za uświetnianie uroczystości gminnych i kościelnych, promocję naszej Małej Ojczyzny na szczeblach powiatowych, wojewódzkich, a nawet ogólnopolskich. Życzmy sukcesów, wytrwałości i kolejnych jubileuszy.

 

 

Zapraszamy do poniższej  lektury, ciekawej historii grupy śpiewaczej ALEBABKI

 

 

 

 

Historia grupy śpiewaczej ALEBABKI

 

Oficjalnie zespół rozpoczął działalność w roku 2010. Pierwsze wspólne występy miały miejsce dużo wcześniej bo w roku 2005 na drugich Gminnych Dożynkach, Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce. Wówczas aktywna grupa pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Igołomi zebrała się wraz ze mną a( Tomaszem Migdałem – igołomskim organistą) by opracować i przygotować przyśpiewki dożynkowe. I wszyscy po dziś dzień wspominają jedną z przyśpiewek która mówiła o zmienionym wówczas asfalcie na drodze krajowej.

 

„Nowy asfalt leją 16 warstw  dali

z drogi zjechać chcieli bak sobie urwali.”

Na te uroczystości Dożynkowe i w drodze powrotnej jechaliśmy na udekorowanej  przyczepie ze śpiewem na ustach przy akompaniamencie akordeonu. Po części oficjalnej rozpoczęła się pamiętna biesiada  na podwórku ówczesnego sołtysa Pana Franciszka Lachli, która trwała do białego rana. I tak od czasu do czasu kiedy była potrzeba występu muzycznego, spotykaliśmy się w takim gronie aby przygotować wstęp. Za oficjalną datę powstanie zespołu uważa się maj 2010 roku a dokładniej mówiąc Dzień Seniora na którym wystąpiliśmy oficjalnie jako grupa śpiewacza Koła Gospodyń Wiejskich w Igołomi. Wtedy też spontanicznie został ogłoszony konkurs na naszą nazwę. Jak się okazało został rozstrzygnięty jeszcze tego samego wieczoru. Pomysłodawcą i zwycięzcą została Pani Janina Strączek. Od tamtego dnia nazywamy się ALEBABKI.

Wtedy też pozwoliłem sobie na napisanie piosenki, która stała się znakiem rozpoznawczym zespołu. Nią się przedstawialiśmy. „My jesteśmy zespół ALEBABKI”

 

Na ten dzień do zespołu należeli:

 * Ewa Paluch

* Jolanta Włodarczyk

* Wiesława Caboń

* Józefa Wawrzeń

* Krystyna Lipowiecka

* Wanda Lachla

* Grażyna Pińkowska

* Zofia Zapała

* Janina Strączek

* Stanisława Wilk

* Akompaniator i opiekun zespołu Tomasz Migdał

*  Menagerem, autorka tekstów i przyjacielem zespołu została Zuzanna Stawinoga

Kiedy powstał i oficjalnie zaczął działać zespół ALEBABKI okazało się że jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu występy. Prawdę mówiąc na terenie naszej gminy oprócz kół Gospodyń Wiejskich i Pasterzy  z Koźlicy nie mieliśmy takiego zespołu. W pewnym sensie choć może mało to skromne byliśmy prekursorami takich zespołów. Przez pierwsze 3 lata działalności bywały miesiące że trudno nam było odpowiedzieć pozytywnie na wszystkie zaproszenia. Nie sposób też omawiać je dokładnie. Pozwolą państwo że większość wymienię tylko z nazwy tym bardziej, że wiele z nich to imprezy cykliczne, odbywające się co roku. O kilku projektach które dla nas wydają się najcenniejsze i najciekawsze powiemy nieco szerzej:

Nasze estradowe poczynania były bardzo szeroko komentowane zwłaszcza w Igołomi. Dlatego niejako w odpowiedzi na nie Zuzanna Stawinoga (niewytrzymała) i napisała tekst, który śpiewamy do melodii Golec U’orkiestry

„Śpiewać babką się zachciało – wtedy we wsi aż zawrzało,

wszyscy w głowę się pukają, że babki rady nie dają”

(a tu już 10 lat za nami)

Jednym z pierwszych występów publicznych był udział w VII Małopolskim Festiwalu Smaku w Krakowie, który odbył się w dniach 11 i 12 czerwca 2011 roku na placu Wolnica. Poproszono nas o krótki występ który zaprezentował by nasze umiejętności. Koncert  prowadził pan Leszek Mazan znany krakowski dziennikarz, publicysta, autor licznych książek, których tematyka związana jest z Krakowem. Znany również ze swojego zamiłowania do Józefa Szwejka a występ pokazała telewizja TVN Meteo.

W 2011 roku nawiązaliśmy też współpracę z Krajowym Związkiem Emerytów Rencistów i Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, który zapraszał nas na liczne organizowane przez siebie uroczystości jedną z pierwszych było pożegnanie lata w Myślenicach gdzie w lokalu „Banderoza” na Zarabiu daliśmy kilkunastominutowy występ. Dla Krajowego Związku Emerytów Rencistów i Osób Niepełnosprawnych przygotowaliśmy wiele uroczystości między innymi świętowanie Dnia Niepodległości z piosenką patriotyczną, spotkanie opłatkowe które zaszczycił swoją obecnością Prezydent Krakowa Pan Jacek Majchrowski.

We wrześniu 2011 roku w ramach projektu Comenius doszło do spotkania przedstawicieli trzech szkół z Polski, Szwecji i Hiszpanii. Spotkanie odbyło się w siedzibie Koła Łowieckiego Sarenka w Wawrzeńczycach. Jeden z wpisów do kroniki zawiera takie oto podziękowanie za ten wieczór. Cytuję:  „Polska biesiada to - Polska właśnie. Nie stylizowana na patos i hymn, ta nieco frywolna ale swojska. Dziękujemy za wspaniałą zabawę, poczucie humoru i wspólne śpiewanie. ALEBABKI pokazały smak Polskiej Tradycji i wspólnego biesiadowania. Dziękujemy za te cząstkę polskiego folkloru w imieniu własnym oraz szwedzkich i hiszpańskich gości.

    W 2012 roku rozpoczynamy swoją kilkuletnią przygodę z Małopolskim Świętem Warzyw. TZN Dajemy oprawę muzyczną do Mszy Świętej Polowej oraz mamy swój występ w godzinach wieczornych.  Śpiewamy też na Dniu Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Igołomi.

13 kwietnia 2013 roku zostaliśmy zaproszeni na Uniwersytet Rolniczy w Krakowie na trwające tam Sympozjum dotyczące funkcjonowania polskiej wsi i wykorzystywania środków z Unii Europejskiej.  Nasz zespół Poproszę  o występ artystyczny na powitanie licznych gości.    

Pod koniec roku 2013 a oficjalnie od roku 2014 do naszego zespołu dołączyli: Pani Lidia Szopa która była wokalistką, Pani Magdalena Migas która śpiewała i grała na klarnecie,  Pan Piotr Paluch który śpiewał i grał na kontrabasie oraz Pan Daniel Kubler który śpiewał grał na trąbce bądź na skrzypcach.
      Bardzo ciekawym projektem w jakim braliśmy udział to Festiwal Piosenki Ranczerskiej „Wilkowyjce”, który odbył  się w maju 2014 roku w Sannikach położonych 30 km na południowy - wschód od Płocka na Mazowszu. Naszą Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce reprezentowaliśmy razem ze Stowarzyszeniem Korona Północnego Krakowa. Wówczas pojechało z nami rękodzieło artystyczne i kulinaria.  Tekst naszej piosenki na konkurs napisała Zuzanna Stawinoga  zgodnie z wcześniej otrzymanym regulaminem. Zaśpiewaliśmy piosenkę o naszej gminie w odniesieniu do serialu Ranczo. W utworze znalazły się między innymi słowa dotyczące liderów naszej gminy przedstawione w krzywym zwierciadle, zwrócono uwagę na istotną rolę kobiet które piastują w gminie wysokie stanowiska. Zresztą proszę posłuchać….

Przesłuchania konkursowe trwały 2 dni. Wszystkich występujących oceniało profesjonalne jury które składało się z artystów serialu Ranczo:

Piotr Pręgowski czyli Pietrek,  Ewa Curyło czyli Dyrektorka szkoły, Anna Iberszer -  Francesca,  Marta Chodorowska -  Klaudia, córka wójta. Jurorami byli również Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pani Renata Zielińska oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sannikach Aleksandra Głowacka. Atmosfera była cudowna, gwiazdy serialu chętnie rozmawiały z uczestnikami pozowały do zdjęć opowiadały anegdoty z planu zdjęciowego. Ostatecznie nasza piosenka otrzymała 29 punktów na 30 możliwych i jak się później okazało przeszła do półfinałów. I tak 13 czerwca 2014 roku reprezentowaliśmy naszą gminę w półfinale Festiwalu Piosenki Ranczerskiej „Wilkowyjce” w dzielnicy Torunia. Czas spędzony w oczekiwaniu na występ poświęciliśmy na zwiedzanie Toruńskiej starówki. W ramach tych półfinałów konkurowaliśmy z zespołami     z całej już Polski. Ostatecznie uzyskaliśmy wyróżnienie.

   Bardzo ciekawy projekt do którego również zostaliśmy zaproszeni był program emitowany na żywo w Telewizji Kraków. Była to debata dotycząca wykorzystania środków unijnych na polskiej wsi. Program trwał jednocześnie w dwóch studiach nagraniowych. W jednym trwała debata zaproszonych gości i polityków a w drugim prezentowały się kulinaria kół Gospodyń Wiejskich oraz ich rękodzieło. Nasz zespół został poproszony o zagranie kilkunastu utworów które zostały wplecione w całym programie. Nasz występ można cały czas oglądać w archiwalnym wydaniu Kroniki Krakowa z 22 lutego 2014 roku.

    W styczniu 2012 roku narodził się pomysł aby powrócić do tradycji kolędowanie po domach. Członkowie naszego zespołu wraz z zaproszonymi gośćmi w pięknych strojach z akompaniamentem instrumentów ruszyli z kolędą. W wielu domach zwłaszcza starsi mieszkańcy witali nas ze łzami w oczach, opowiadając, że przed ich oczami pojawiły się obrazy z dzieciństwa. W miarę naszych sił i możliwości staramy się odwiedzać różne miejscowości każdego roku.  W 2016 roku okazało się że wiele Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej Gminy wzięło z nas przykład i rozpoczęło kolędowanie w swoich miejscowościach. Dotychczas kolędowały tylko małe dzieci a profesjonalnych kolędników mieliśmy tylko na Koźlicy. Jest to grupa pasterzy która kultywuje tradycje od bardzo wielu lat.

Datki jakie zespół otrzymuje w trakcie kolędy w całości przeznaczane są na potrzeby zespołu. Bieżące naprawy instrumentu, coroczne strojenie, zakup elementów strojów jak bluzki, fartuchy, chusty et cetera.

Zespół zatem cały czas się rozwijał. W naszej gminie braliśmy udział:

 

 Poza naszą Gminą:

v Jubileusz Kółek Rolniczych w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie

v 150 lecie Kół Gospodyń Wiejskich w Proszowicach

v Koncert plenerowy na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury

v Kongres Kobiet w Auli Collegium Medicum UJ w Krakowie 1.03.2014

v Przegląd Kolęd w Koszycach

v Festiwal Pieśni i Piosenki Maryjnej w Ślemieniu

v Konkurs Kolęd i Pastorałek w Krzeszowicach

v Przegląd zespołów i kapel ludowych w Szczurowej

v Konkurs w Dębicy

v Występ kolędowy w Cholerzynie

v Październikowy przegląd kapel i zespołów w siedzibie Kółek Rolniczych

   Po wielu wspólnych sukcesach pojawiły się możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. Ale by było to możliwe potrzebna była osobowość prawna. Zatem 3 sierpnia 2014 roku powstało Stowarzyszenie Folklorystyczne „Kuźnia”, w którego skład weszli wszyscy członkowie zespołu plus zaproszeni goście reprezentujący rękodzieło.  Ostatnim naszym wspólnym przedsięwzięciem (jak do tej pory!) było nagranie płyty „ … bo na twoi roli złoty płuzek stoi”

          Należy też wspomnieć, iż zespół brał udział w licznych akcjach charytatywnych. Dzięki uprzejmości ks. Proboszcza przeprowadziliśmy zbiórkę do puszek po każdej Mszy Świętej na rzecz chorej Madzi. Aby dać dobry przykład członkowie zespołu również między sobą zebrali pokaźna kwotę.

          Niestety w 2017 roku doszło do nieporozumień co do nazwy zespołu oraz granego repertuaru. Ostatecznie w ramach Stowarzyszenia Folklorystycznego „Kuźnia” Funkcjonuje nadal Grupa Śpiewacza ALEBABKI oraz Kapela KOPIÉNIOKI

          Mamy nadzieję, że nasza propozycja (która zresztą była próbą kompromisu z naszej strony) znajdzie swoją realizację tzn. Wspólny występ, który będzie można zapowiedzieć:

„Grupa Śpiewacza ALEBABKI z Akompaniamentem kapeli KOPIÉNIOKI”

   Jedno z większych wydarzeń w którym Zespół ALEBABKI brał udział było Miodobranie w Proszowicach. Na deskach sceny Domu Kultury w Proszowicach daliśmy 40 minutowy występ piosenek ludowych i biesiadnych. W tym przedsięwzięciu gościnnie towarzyszyli nam ;

Leopold Kiełbasa – trąbka

Monka Syguła – wokal

Anna i Gabriela Migdał - wokal

Pod koniec ubiegłego roku (2019) zespół został zaproszony przez Dom Kultury w Krzeszowicach do udziału w nagraniu płyty z racji 10 Jubileuszowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, na której to płycie śpiewali wszyscy laureaci I miejsc. Nagrany utwór to „Pomaluśku Józefie” - Polska kolęda klasztorna, wspomniana już w Kantyczce Chybińskiego, wg. której na jej intonację śpiewano również kolędę „Krzyk po niebie, po obłokach”. Pojawia się również w rękopisach karmelitańskich z XVIII wieku.

Na zakończenie pragnę bardzo serdecznie podziękować naszym rodzinom, które tolerują nasze środowe wieczory spędzane na próbach. A już na sam koniec dziękuję Wam drogie ALEBABKI, że dajecie się prowadzić z własnej, nieprzymuszonej woli już 10 lat. Za wasz zapał, zaangażowanie, pasję, którą jest dla Was śpiew za to że jesteście i do tańca i do różańca.

 

Jako klamrę spinająca całą tę historię wybrałem fragment piosenki, który jak mi się wydaje świetnie określa nas i  nasze relacje oraz powody dla których od 10 lat śpiewamy razem. Jest to piosenka śpiewana w oryginale przez Franka Sinatrę „ My way”, którą z polskim tekstem Jakuba Należnego „Szczęście jest we mnie” zaśpiewał Zbigniew Wodecki:

 „…Znam szyk złoconych sal gdzie wielka gra orkiestra,

Znam też nie jeden bal i skromność znam małych estrad.

Ktoś chciał bym mógł Wam grać i brać wasz czas

Czy daremnie – dziś chcę Wam szczęście dać, które jest we mnie

dobro i zło tysiące dróg sam nie wiem kto – diabeł czy Bóg
kto sprawił to ze żyć się chce gdy dla was gram , los śmieje się
nie jestem sam gdy śpiewam wam szczęście jest we mnie”

 

 Tomasz Migdał

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie