Powiatowo-Gminne Dożynki Gminy Liszki 2010

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Tegoroczne dożynki w Gminie Liszki miały szczególny charakter, gdyż były to po raz pierwszy w historii Gminy - Dożynki Powiatowo- Gminne. 

Rok 2010 jest wyjątkowo trudny dla wszystkich pracujących na roli, dlatego w sposób szczególny wszyscy zgromadzeni na tej uroczystości pragnęli wyrazić wdzięczność za uzyskane plony. Mieszkańcy naszej gminy oraz innych miejscowości należących do Powiatu Krakowskiego zostali zaproszeni przez Gminę Liszki, wójta gminy Wacława Kula, Starostę Powiatu Krakowskiego oraz pozostałych organizatorów do uczestnictwa w Dożynkach Powiatowo - Gminnych odbywających się w Liszkach w dniu 29 sierpnia 2010 r. To nawiązujące do narodowych tradycji i obyczajów, największe w roku święto gospodarskie rolników, jest ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Obchodzone jest tradycyjnie po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż. 
O tym, że dożynki organizowane były w Liszkach informowały olbrzymie i barwne przydrożne kukły z bel prasowanej słomy. Sama uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji plonów odprawioną w kościele parafialnym im św. Mikołaja w Liszkach. Po Bożym błogosławieństwie barwny orszak dożynkowy w asyście orkiestry dętej przemaszerował na plac przed gimnazjum w Liszkach. Tam wszystkich gości powitał gospodarz dożynek Wójt Gminy Liszki Wacław Kula mówiąc - Dożynki to rzecz szczególna, to nagroda za całoroczną prac. Mówił także o ciężkim dla rolników czasie powodzi, która dotknęła województwo małopolskie. Wśród wystawionych wieńców nie zabrakło wieńca przygotowanego przez przedstawicielki naszej gminy. 
W tym roku zgodnie z wcześniejszymi decyzjami i ustaleniami, które zapadły na spotkaniu roboczym zorganizowanym dla przewodniczących KGW ten symbol zbiorów przygotowały panie ze Stowarzyszenia KGW Igołomia. Stanęły one do rywalizacji wieńca tradycyjnego. Wymogi stawiane przez komisję konkursową były bardzo wysokie. Należy jednak przyznać, że praca Pań nie poszła na marne zdobyły one trzecie miejsce w tej kategorii na 20 zaprezentowanych wieńców. Oprócz wieńca do oceny został przekazany produkt regionalny a więc pieczone pierogi igołomskie, które wzbudziły ogromne zaciekawienie jury. 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie